به مناسبت آزادی خرمشهر

فتح خرمشهر ( سوم خرداد 1361 ) در تاریخ جنگ ایران و عراق از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است . خبر آزادی خرمشهر آن چنان شگفت‌آور بود که در سراسر میهن اسلامی ما مردم را به وجد آورد . با اعلام خبر فتح خرمشهر مردم ایران بسان خانواده‌ ای بزرگ که فرزند از دست رفته خود را باز یافته است اشک های شادی و شعف خود را نثار روح شهدای حماسه‌ آفرین صحنه‌ های شورانگیز این نبرد کردند . برای پی بردن به عظمت این نبرد حماسی کافی است بدانیم که نیرو های متجاوز عراق پیش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما برای آزادی خرمشهر در اطلاعیه‌ ای به نیرو های خود دستور داده بودند که دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره ، بغداد و تمام شهر های عراق محسوب دارند . همچنین تجهیزات و امکانات دفاعی دشمن در این منطقه نشان می‌ داد که عراق خرمشهر را به عنوان نماد پیروزی خود در جنگ به حساب آورده و قصد داشته است به هر قیمت ،‌ این شهر را در تصرف نیرو های خویش نگهدارد .

هنگامی که مرحله اول و دوم عملیات بیت‌ المقدس به پایان رسید و رزمندگان ما در اطراف خرمشهر مستقر شدند ، رادیوی رژیم بعثی ، می‌ کوشید در تبلیغات کاذب خود ، حضور نیرو های عراق را در خرمشهر به رخ بکشد تا توجیهی برای ترمیم روحیه نیرو های شکست خورده و رو به هزیمت عراق باشد . فتح خرمشهر در زمانی کمتر از 24 ساعت ، موجب شد که بخش قابل توجهی از نیرو های مهاجم عراقی به اسارت نیرو های جمهوری اسلامی ایران در آیند .

نبرد بزرگ ، سرنوشت ‌ساز و غرور آفرین بیت ‌المقدس که برای رها سازی خرمشهر از سلطه‌ نیرو های مهاجم عراقی انجام شد ، از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ما 1360 به طول انجامید . این نبرد حماسی علاوه بر پایان بخشیدن به 19 ماه اشغال بخشی از حساس ‌ترین مناطق خوزستان و آزاد سازی خرمشهر ، ضربه‌ ای سهمگین و کمر شکن به توان رزمی و جنگ طلبی ‌های دشمن مهاجم وارد ساخت .

کوتاه سخن اینکه عملیات بیت‌المقدس به عنوان برجسته ‌ترین عملیات پدآفندی نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران در تاریخ نظامی 8 سال دفاع مقدس ثبت شده است .

اگر امروز در هر شهر و روستا به گلزار شهیدان گذر کنیم و تاریخ نقش بسته بر سنگر ها را مرور کنیم ، خواهیم دید که مجموعه شهیدان سوم خرداد 1360 الگویی کوچک از ملت مقاوم ایران است که چونان سپهری پر ستاره می درخشد . شادی های به یاد ماندنی خود جوش و سراسری پس از آزاد سازی خرمشهر نیز برگ دیگری از این حماسه ملی بود و نشان داد که مردم سراسر اقطار و بلاد ایران اعم از آن که هرگز خرمشهر را به چشم دیده باشند یا نه چگونه از شنیدن خبر این پیروزی ساعت ها به دست افشانی و پایکوبی پرداختند و هزیمت دشمن اشغالگر را از خاک میهن جشن گرفتند .

سوم خرداد یک حماسه ملی است ؛ اگر حضور ملت در صحنه جبهه های دفاع نبود ، نه حماسه آن پیروزی تحقق می یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی . لذا به حق می توان گفت پاسداشت فتح خرمشهر در گرو پاسداشت حضور مردمی در همه صحنه هاست .

به یاد سوم خرداد سالروز حماسه همیشه تاریخ ایران … آزادی خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر ، قلب شهر بود که می‌تپید و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود . مسجد جامع خرمشهر ، مادری بود که فرزندان خویش را زیر بال و پر گرفته بود و در بی‌ پناهی پناه داده بود و تا بود مظهر ماندن و استقامت بود و آنگاه نیز که خرمشهر به اشغال متجاوزان در‌آمد و مدافعان ناگزیر شدند که به آن سوی شط خرمشهر کوچ کنند باز هم مسجد جامع ، مظهر همه آن آرزو هایی بود که جز در باز پس‌ گیری شهر برآورده نمی‌ شد . مسجد جامع ، همه خرمشهر بود .

خرمشهر از همان آغاز ، خونین‌شهر شده بود . خرمشهر خونین ‌شهر شده بود تا طلعت حقیقت از افق غربت و مظلومیت رزم ‌آوران و بسیجیان غرقه در خون ظاهر شود . و مگر آن طلعت را جز از منظر این آفاق می‌ توان نگریست ؟ آنان در غربت جنگیدند و با مظلومیت به شهادت رسیدند و پیکر هاشان زیر شنی تانک های شیطان تکه تکه شد و به آب و باد و خاک و آتش پیوست . اما … راز خون آشکار شد . راز خون را جز شهدا در نمی‌ یابند . گردش خون در رگ های زندگی شیرین است اما ریختن آن در پای محبوب ، شیرین‌ تر است ؛ و نگو شیرین‌ تر ، بگو بسیار بسیار شیرین ‌تر است .

راز خون در آنجا ست که همه حیات به خون وابسته است . اگر خون یعنی همه حیات … و از ترک این وابستگی دشوار تر هیچ نیست پس ، بیشترین از آن کسی است که دست به دشوار ترین عمل بزند . راز خون در آنجا ست که محبوب خود را به کسی می ‌بخشد که این راز را در یابد . آن کس که لذت این سوختن را چشید در این ماندن و بودن جز ملالت و افسردگی هیچ نمی‌ یابد .

آنان را که از مرگ می ‌ترسند از کربلا می ‌رانند . مردان مرد ، جنگاوران عرصه جهادند که راه حقیقت وجود انسان را از میان هاویه آتش جسته ‌اند . آنان ترس را مغلوب کرده‌ اند تا فتوت آشکار شود و راه فنا را به آنان بیاموزد .

آنان را که از مرگ می ‌ترسند از کربلا می‌رانند . وقتی که کار آن همه دشوار شد که ماندن در خرمشهر معنای شهادت گرفت ، هنگام آن بود که شبی عاشورایی برپا شود و کربلائیان پای در آزمونی دشوار بگذارند…

کربلا مستقر عشاق است و شهید سید محمد علی جهان‌ آرا چنین کرد تا جز شایستگان کسی در آن استقرار نیابد . شایستگان ، آنانند که قلب شان را عشق تا آنجا آکنده است که ترس از مرگ ، جایی برای ماندن ندارد . شایستگان جاودانند ؛ حکمرانان جزایر سرسبز اقیانوس بی‌ انتهای نور نور که پرتوی از آن همه کهکشان های آسمان دوم را روشنی بخشیده است .

 


                                امور فرهنگی موسسه آموزش عالی دانا